O Polskim Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych
Stowarzyszenie jest niezależną i dobrowolną organizacją naukowo-techniczną, skupiającą osoby fizyczne i prawne, zainteresowane działalnością zawodową i społeczną w dziedzinach: gazownictwa, wodociągów i kanalizacji, technologii wody i ścieków, ogrzewnictwa, ciepłownictwa, wentylacji i klimatyzacji, oczyszczania miast i osiedli oraz gospodarki odpadami, balneotechniki, pralnictwa, techniki sanitarnej wsi, ochrony wód, powietrza atmosferycznego i powierzchni ziemi, urbanistyki podziemnej oraz pokrewnych.
PZITS to Stowarzyszenie proekologiczne, które w swojej działalności kładzie szczególny nacisk na rozwój inżynierii sanitarnej i inżynierii środowiska służących ochronie środowiska.
Swoje cele Stowarzyszenie realizuje poprzez organizowanie: kongresów, zjazdów, seminariów, sympozjów, konferencji naukowo-technicznych, kursów, szkoleń a także poprzez wykonywanie ekspertyz i opinii specjalistycznych.
PZITS wydaje dwa ogólnopolskie czasopisma techniczne: “Gaz, Woda i Technika Sanitarna”, “Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja”.
Przyjęty przez Zebranie Delegatów PZITS w dniu 21.10.2016r. w Ustroniu roku Statut określa charakter i cel działalności Stowarzyszenia.
“Celem Stowarzyszenia jest: rozwijanie techniki i myśli technicznej, szerzenie wiedzy i postępu technicznego w dziedzinach objętych zakresem działania Stowarzyszenia wymienionych w Statucie, integracja środowiska, podnoszenie i weryfikacja kwalifikacji zawodowych członków Stowarzyszenia i innych osób w specjalnościach Stowarzyszenia, stała troska o przestrzeganie zasad etyki zawodowej swoich członków” (Statut PZITS).
Oddział Krakowski PZITS działa na terenie miasta Krakowa i województwa małopolskiego, zrzeszając 9 kół, w tym: 6 na terenie miasta Krakowa i 3 terenowe w Nowym Sączu i Chrzanowie i Bielsku Białej.
W Oddziale zrzeszonych jest 320 członków (stan na 31.12.2018r), którzy zawodowo związani są z zakładami: gazowniczym, ciepłowniczym, wodociągowo-kanalizacyjnym, uczelniami, biurami projektów, firmami wykonawczymi.
Członkowie indywidualni zatrudnieni w urzędach, instytucjach i własnych firmach, w których nie ma kół – zrzeszeni są w Kole Grodzkim.
Tradycją w działalności Oddziału Krakowskiego PZITS jest organizowanie każdego roku konferencji naukowo- technicznej o zasięgu krajowym bądź międzynarodowym. W konferencjach uczestniczą specjaliści – pracownicy nauki i praktycy z dziedziny gazownictwa, ciepłownictwa, gospodarki wodnej i techniki sanitarnej oraz ochrony środowiska.
W ostatnich latach zorganizowano takie konferencje jak:
- w roku 2008 – “Funkcjonowanie, eksploatacja i bezpieczeństwo systemów gazowych,wodociągowo-kanalizacyjnych i grzewczych”,
- w roku 2009 – “Ochrona jakości i zasobów wód”,
- w roku 2011 – “Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewnictwo, środowisko”,
- w roku 2012 – “Funkcjonowanie, eksploatacja i bezpieczeństwo systemów gazowych, wodociągowych i grzewczych”,
- w roku 2014 – “Ochrona Jakości i Zasobów Wód ,Znaczenie Wody dla Rozwoju Gospodarczego”,
- w roku 2017 – “Funkcjonowanie, eksploatacja i bezpieczeństwo systemów gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych”,
- w roku 2018 – “Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewnictwo, środowisko”.
Referaty wygłoszone na konferencjach zostały wydane drukiem i są do nabycia w biurze Oddziału PZITS.
Zarząd Główny PZITS aktywnym członkom lub osobom szczególnie zasłużonym dla Stowarzyszenia i rozwoju dziedzin reprezentowanym przez Stowarzyszenie przyznaje tytuły i odznaczenia honorowe PZITS, są to:
- złota honorowa odznaka PZITS z diamentem,
- złota honorowa odznaka PZITS,
- srebrna honorowa odznaka PZITS,
- medal PZITS im. prof. Zygmunta Rudolfa,
- Zasłużony Senior,
- Honorowy członek,
- srebrne i złote odznaki NOT,
- odznaczenia państwowe.
Chętni do złożenia deklaracji przynależności do grona członków PZITS winni wypełnić i złożyć załączoną deklarację.
Członkowie PZITS opłacają składki, które wynoszą:
- członek zwyczajny 10,00 zł/m-c,
- emeryt, student 4,00 zł/m-c,
- członkowie wspierający, składka roczna do uzgodnienia.
Rys historyczny działalności PZITS w Krakowie
Kraków to kolebka polskiego ruchu stowarzyszeniowego inżynierów i techników. Tu w 1877 roku utworzono pierwszą organizację – Krakowskie Towarzystwo Techniczne, zaś w okresie szerokiego rozwoju techniki XX wieku, nawiązując do tradycji powyższego, w 1912 roku na Zjeździe Techników Polskich w Krakowie, powołano Polski Związek Techników Gazownictwa, działający na terenie Małopolski – dający początek tworzenia się naszego Stowarzyszenia. Jednak za formalną datę powstania obecnego PZITS-u przyjęto 23-25 kwietnia 1919 roku, kiedy to powołano na I Ogólnokrajowym Zjeździe Gazowników Polskich w Warszawie Zrzeszenie Gazowników Polskich.
A oto kalendarium PZITS w latach 1919 – 2002:
Rok 1920–1926 – 27 listopada – II Zjazd Zrzeszenia Gazowników Polskich w Warszawie.
Rok 1921 03–05 czerwca – III Zjazd Gazowników Polskich w Poznaniu. Na Zjeździe powołano do życia Związek Gospodarczy Gazowni w Państwie Polskim, który później przekształcił się w Związek Gospodarczy Gazowni i Wodociągów w Państwie Polskim. W styczniu 1921 roku wychodzi pierwszy zeszyt „Przegląd Gazowniczy” redagowany w Warszawie, a później we Lwowie, Zrzeszenie liczyło wówczas 114 członków.
Rok 1922 29–31 maja – IV Zjazd Zrzeszenia Gazowników Polskich we Lwowie. Do Zrzeszenia przystępują wodociągowcy. Zrzeszenie zmienia nazwę na Zrzeszenie Gazowników i Wodociągąwców Polskich (PZGW). Organ Zrzeszenia odtąd ukazuje się pod nazwą „Przegląd Gazowniczy i Wodociągowy”. Liczba członków zwyczajnych osiąga 150 osób, a członków wspierających 21.
Rok 1923 01–04 lipca – V Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Bydgoszczy.
Rok 1924 29–31 maja – VI Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Krakowie.
Rok 1925 04–07 maja – VII Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich (PZGW) w Warszawie. Zjazd mianował pierwszym Honorowym członkiem prezesa Gazowników Francuskich inż. R. d’Estape.
Rok 1926 07–08 maja – VIII Zjazd PZGW w Poznaniu. Dla prowadzenia badań i studiów w dziedzinie wodociągów i kanalizacji. Zrzeszenie w kwietniu 1926 roku powołało Polski Instytut Wodociągowo-Kanalizacyjny, który wydawał zeszyty „Technik Sanitarny”, przekształcone później na „Biuletyn Wodociągowo-Kanalizacyjny”. Liczba członków wynosiła 202.
Rok 1927 10–12 maja – IX Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Toruniu.
Rok 1928 17–18 maja – X Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Katowicach.
Rok 1929 22–25 czerwca – XI Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Poznaniu. Zjazd uchwala powołanie trzech sekcji branżowych: gazownictwa, wodociągów i kanalizacji, higieniczno-sanitarnej.
Rok 1930 08–11 maja – XII Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Drohobyczu.
Rok 1931 10–13 maja – XIII Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Warszawie. Zrzeszenie przystąpiło do Międzynarodowego Związki Przemysłu Gazowniczego.
Rok 1932 01–04 czerwca – XIV Zjazd PZGW w Wilnie. Przy Zrzeszeniu powołano Polski Komitet Techniki Sanitarnej i Higieny Miast. Powołano wspólnie Związek Zrzeszeń Gazowników i Wodociągowców Polskich, Czechosłowackich i Jugosłowiańskich, do którego później przystąpili Bułgarzy. Związek ten przekształcono następnie w Związek Słowiańskich Zrzeszeń Gazowników, Wodociągowców i Techników Sanitarnych.
Rok 1933 29 czerwca – 02 lipca – XV Zjazd Gazowników i Wodociągowców Polskich w Gdyni. Na Zjeździe ustalono stały znaczek Zrzeszenia i powołano Sekcję Gazu Ziemnego.
Rok 1934 26–28 czerwca – XVI Zjazd PZGW w Łodzi. Był to równocześnie I Zjazd Zrzeszeń Gazowników i Wodociągowców Polskich, Czechosłowackich i Jugosłowiańskich.
Rok 1935 25–28 czerwca – XVII Zjazd PZGW w Bydgoszczy. Rozszerzono zasięg Zjazdów Zrzeszenia i uwzględniono w jego programie zagadnienia Związku Uzdrowisk Polskich.
Rok 1936 25–28 czerwca – XVIII Zjazd we Lwowie. Zatwierdzono nowy Statut Zrzeszenia ze zmienioną nazwą: Polskie Zrzeszenie Gazowników, Wodociągowców i Techników Sanitarnych (PZGWTS).
Rok 1937 21–23 czerwca – XIX Zjazd PZGWTS w Grudziądzu. Czasopismo wydawane przez Zrzeszenie otrzymało nowy tytuł: „Gaz, Woda i Technika Sanitarna”.
Rok 1938 23–26 czerwca – XX Zjazd PZGWTS w Chorzowie i Katowicach. Utworzono Oddziały Zrzeszenia: Śląsko-Krakowski, Poznański i Pomorski. Zrzeszenie liczyło 247 członków zwyczajnych i 31 wspierających. Pierwszym Przewodniczącym Oddziału Śląsko-Krakowskiego z siedzibą w Katowicach został wybrany inż. Bolesław Dalbor – dyrektor Gazowni w Chrzanowie, zaś z-cą dr Tadeusz Orzelski – dyrektor Wodociągów i Kanalizacji Stołeczno-Królewskiego miasta Krakowa.
Rok 1939 26–28 czerwca – zostaje zwołany w Częstochowie ostatni przed II wojną światową XXI Zjazd Gazowników, Wodociągowców i Techników Sanitarnych. Z wybuchem wojny Zrzeszenie przerwało działalność. Akta i archiwum Zrzeszenia przechowano do końca wojny, początkowo w Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji miasta stołecznego Warszawy, a później na stacji Filtrów w Warszawie.
Rok 1945 08–09 listopada – XXII Zjazd ZGWTS w Katowicach i Gliwicach. Z inicjatywy grupy członków ZGWTS regionu krakowskiego uchwałą Zjazdu Delegatów w dniu 9. XI. 1945 roku w Katowicach powołano Oddział Krakowski.
Rok 1946 26–28 czerwca – XXIII Zjazd PZGWTS w Bydgoszczy. Przystąpienie Zrzeszenia do Naczelnej Organizacji Technicznej.
Rok 1947 27–29 czerwca – XXIV Zjazd PZGWTS we Wrocławiu. Zjazd przyjął nowy Statut Zrzeszenia. Liczba członków zwyczajnych wynosiła 726, członków wspierających 121.
Rok 1948 23–25 czerwca – XXV Jubileuszowy Zjazd PZGWTS w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Na podstawie nowego Statutu w dniu 24.VI. 1949 roku odbył się w Sopocie I Zjazd delegatów PZGWTS. Zjazd uchwalił powołanie przy Zarządzie Głównym Sekcji Ogrzewnictwa i Wietrzenia. Nawiązano kontakt z bratnią organizacją czechosłowacką i francuską.
Rok 1949 03–05 lipca – XXVI Zjazd i II Zjazd Delegatów PZGWTS w Łodzi.
Rok 1950 25 maja – odbył się III Zjazd Delegatów PZGWTS w Warszawie. Liczba członków zwyczajnych Zrzeszenia wynosiła 1775.
Rok 1951 01–03 czerwca – XXVII Zjazd i IV Zjazd Delegatów PZGWTS w Szczecinie. Udział w Zjeździe Sekcji Terenów Zielonych, która na prawach samodzielności przystąpiła do PZGWTS.
Rok 1952 04–06 lipca – XXVIII Zjazd i V Zjazd Delegatów PZGWTS w Opolu. Na Zjeździe uchwalono zmianę nazwy Zrzeszenia na: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Sanitarnych Ogrzewnictwa i Gazownictwa (SNITSOG). Zrzeszenie miało wówczas 12 Oddziałów Terenowych: Warszawa, Łódź, Olsztyn, Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków i Lublin. Liczba członków zwyczajnych 3102.
Rok 1953 06–07 czerwca – XXIX Zjazd naukowy SNITSOG w Krakowie i VI Zjazd Delegatów SNITSOG.
Rok 1954 10 lipca – VII Zjazd Delegatów SNITSOG w Olsztynie – liczba członków zwyczajnych 4970.
Rok 1955 24 listopada – VIII Zjazd Delegatów SNITSOG w Warszawie.
Rok 1956 03–06 czerwca – XXX Jubileuszowy Zjazd Naukowo-Techniczny i IX Delegatów SNITSOG w Sopocie. Rozpoczęcie rekrutacji członków zbiorowych Stowarzyszenia.
Rok 1957 09–10 grudnia – X Zjazd Delegatów SNITSOG w Toruniu. Zjazd uchwalił nowy Statut i nową nazwę Stowarzyszenia: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS).
Rok 1958 09 grudnia – XI Zjazd Delegatów PZITS w Warszawie. Liczba członków indywidualnych wynosiła 5752, członków zbiorowych 193, kół zakładowych 192.
Rok 1959 – W dniach 24–28 maja w Krakowie odbył się Jubileuszowy Zjazd Naukowy z okazji 40-lecia działalności PZITS. W Zjeździe udział wzięło ponad 1200 uczestników, w tym goście z Czechosłowacji, Danii, Węgier, Francji. Zjazdowi towarzyszyła Wystawa Techniki Sanitarnej i Gazownictwa.
Rok 1960 21 października – XII Zjazd Delegatów PZITS w Zielonej Górze.
Rok 1962 18 kwietnia – XIII Zjazd Delegatów PZITS w Warszawie.
Rok 1964 20 kwietnia – XIV Zjazd Delegatów PZITS w Szczecinie, liczba członków zwyczajnych wynosiła 7572.
Rok 1966 28 czerwca – XV Zjazd Delegatów PZITS w Gorzowie Wielkopolskim. Uchwałą ZG PZITS z dnia 25. V. 1966 roku powołano Zakład Szkolenia i Wydawnictw PZITS oraz Okręgowe Ośrodki Szkolenia przy Zarządach Oddziałów PZITS.
Rok 1969 – Zawarcie porozumień o Współpracy Zrzeszenia z:
26.IV – Ministerstwem Gospodarki Komunalnej,
24.V – Ministerstwem Górnictwa i Energetyki – Inspektoratem Gospodarki Państwowo-Energetycznej.
Na podstawie zawartego porozumienia powołano Komisje Egzaminacyjne dla kadr energetycznych
i nadawano uprawnienia energetyczne dla osób sprawujących dozór nad eksploatacją oraz pracujących przy eksploatacji urządzeń energetycznych w branżach techniki objętych działalnością Zrzeszenia (bez urządzeń eleketroenergetycznych)
18.IX – z branżą Instalacji Przemysłowych i Sanitarno -Technicznych. 25–26 listopada – XVI Zjazd Delegatów PZITS w Kielcach.
Rok 1969 19–22 maja – Zjazd Jubileuszowy z okazji 50-lecia działalności PZITS w Krakowie, połączony z sesją naukową „Kierunki rozwoju techniki sanitarnej w Polsce” oraz wystawą „Inżynieria sanitarna w służbie człowieka i gospodarki narodowej”. Liczba członków indywidualnych wynosiła 11711, członków zbiorowych 436, Oddziałów PZITS – 19. W latach 1969–1971 rozpoczęto wydawanie miesięcznika PZITS „Ciepłownictwo – Ogrzewnictwo – Wentylacja”.
Rok 1970 – Zawarto porozumienie o współpracy z:
Kolegium Patronatu Przedsiębiorstw i Zakładów Ciepłowniczych,
Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej.
PZITS współdziałało z następującymi organizacjami międzynarodowymi:
Międzynarodową Unią Przemysłu Gazowniczego,
Międzynarodowym Stowarzyszeniem Zaopatrzenia w Wodę,
Reprezentacją Europejskich Stowarzyszeń Ogrzewnictwa i Wentylacji,
Międzynarodowym Stowarzyszeniem Techniki Uzdrowiskowej SITH.
Rok 1972 11–13 stycznia – XVII Zjazd Delegatów PZITS w Opolu.
Rok 1973 05–07 grudnia – W Krakowie i Zakopanem odbyło się I Seminarium PZITS i Uniwersytetu Stuttgart nt „Usuwanie i unieszkodliwianie odpadów”. ZGPZITS podpisał porozumienie o współpracy i wymianie doświadczeń z:
Francuskim Stowarzyszeniem Techniki Uzdrowiskowej.
Włoskim Stowarzyszeniem Techników Klimatyzacji, Ogrzewnictwa i Wentylacji.
Węgierskim Stowarzyszeniem Energetycznym.
Rok 1975 21–23 czerwca – XVIII Zjazd Delegatów PZITS w Łodzi. Powołanie w dniu 20.09. Oddziału PZITS w Słupsku.
Rok 1977 – Powołano Oddział PZITS w Tarnowie. Podpisano dwustronne porozumienie o współpracy z Francuskim Stowarzyszeniem Higienistów i Techników Komunalnych oraz z Uniwersytetem w Stuttgarcie. We współpracy z Dyrekcją Targów Poznańskich przeprowadzono w listopadzie 1975 „Międzynarodowy Salon Urządzeń Komunalnych i Ochrony Środowiska KOMEX’75”.
Rok 1978 15–16 kwietnia – XIX Zjazd Delegatów w Lublinie. Członkowie zbiorowi PZITS ufundowali i wręczyli Zrzeszeniu Sztandar – wprowadzono zmiany w Statucie, między innymi wydłużono kadencję władz PZITS do 5 lat.
Rok 1981 – Powołanie Nowosądeckiego Oddziału PZITS z siedzibą w Nowym Targu.
Rok 1983 06–07 maja – XX Zjazd Delegatów PZITS w Warszawie. Oddział Krakowski liczył 1000 członków.
Rok 1988 10–11 listopada – XXI Zjazd Delegatów PZITS w Poznaniu.
Rok 1991 02 grudnia – Nadzwyczajny Zjazd Delegatów PZITS w Warszawie. Przyjęcie nowego Statutu PZITS.
Rok 1993 12 października – Podpisano porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej z Bundesverband der Deutschen Gas und Wasserwirschaft (DVGW) Niemcy.
Rok 1994 20–21 maja – XXII Zjazd Delegatów PZITS w Szczawnicy, zorganizowany przez Krakowski Oddział PZITS.
Rok 1999 09–11 września – XXIII Zjazd Delegatów PZITS w Supraślu
W ciągu minionych lat pracą Krakowskiego Oddziału kierowało 12-tu Prezesów, którymi byli kolejno koledzy:
Działalność Oddziału przechodziła różne fazy związane z rozwojem gospodarczym miasta i regionu, rozwojem ruchu stowarzyszeniowego, postępem technicznym i narastaniem problemów współczesnej cywilizacji. Ostatnie lata przemian ustrojowych i ekonomicznych w kraju stworzyły nowe formy i kierunki działania związane z gospodarką w systemie wolnego rynku, liberalną polityką ekonomiczną, działaniami wstąpienia do Wspólnoty Europejskiej.
Merytoryczna działalność Oddziału to ciągłe realizowanie oczekiwań środowiska zawodowego.
W okresie powojennym prowadzono kursy doszkalające o różnym poziomie nauczania. W latach późniejszych organizowano sympozja przy współudziale O/Krakowskiego, Polskiej Akademii Nauk, kursokonferencje, seminaria, konferencje naukowo-techniczne.
Ważniejszym imprezom do dziś towarzyszą wydawnictwa. Do organizowanych cyklicznie konferencji należą:
“Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewnictwo, zdrowie” od 1951 roku (XVI zorganizowana w 2007 roku).
“Ochrona jakości i zasobów wód” od 1973 roku (XI zorganizowano w 2006 roku).
Seminaria projektantów od 1978 roku.
“Funkcjonowanie, eksploatacja i bezpieczeństwo systemów gazowych, wodociągowo-kanalizacyjnych oraz grzewczych” od 1997 roku (III zorganizowana w 2005 roku).
Patrząc z dzisiejszej perspektywy na działalność Zrzeszenia – Krakowskiego Oddziału, należy wyrazić głębokie uznanie tym grupom ludzi techniki, którzy Zrzeszenie do życia powołali, kontynuowali jego rozwój – siłą woli, charakteru, pracowitością, wysokim poziomem intelektualnym i fachowym na chwałę i chlubę nas wszystkich.