Tytuły Małopolskiego Inżyniera Budownictwa już przyznane!

W roku 2016 na wniosek Oddziału Krakowskiego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych Rada MOIIB przyznała tytuł Małopolskiego Inżyniera Budownictwa w kategorii projektowanie kol. mgr inż. Kazimierzowi Zapartowi – absolwentowi Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej, a w kategorii wykonawstwo kol. mgr inż. Tomaszowi Ptaszkowi – absolwentowi Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

Wręczenie statuetek “Małopolski Inżynier Budownictwa” za wyróżniającą działalność na rzecz budownictwa panu Kazimierzowi Zapartowi i panu Tomaszowi Ptaszkowi nastąpiło podczas obchodów Dnia Budowlanych w dniu 15 października w Operze Krakowskiej.


Głównym osiągnięciem w 2015 roku kolegów inżynierów jest zaprojektowanie i realizacja Zbiorników Wodociągowych „Górka Narodowa Wschód” wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną, których inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Jest to inwestycja, która budzi uznanie za skalę przedsięwzięcia, zastosowane rozwiązania projektowe i sposób realizacji.

Zbiorniki te, o charakterze retencyjno-wyrównawczym mają duże znaczenie strategiczne dla zasilania w wodę miasta Krakowa, stabilizować będą ciśnienie oraz zapewnią niezawodność działania systemu wodociągowego w północnej części miasta, jak również stworzą możliwość zasilania w wodę obszaru gmin ościennych graniczących od północnej strony z Miastem Krakowem. Są to największe zbiorniki wodociągowe na terenie Krakowa o pojemności łącznej 30 000 m3 składające się z 2 komór zbiornika wraz z kolumną centralną, komorą zasuw, zbiornika wód przelewowych i spustowych oraz instalacji sanitarnej wraz z chlorownią i hydrofornią strefową. Zastosowano w nich ciekawe i sprawdzone rozwiązania w zakresie hydrauliki związane między innymi z zapewnieniem równomiernego rozdziału wody w zbiorniku i zapewnienie ruchu wirowego masy wody w zbiorniku.

Projekt był opracowaniem wielobranżowym, a branżą wiodącą była technologia sanitarna, której głównym projektantem był mgr inż. Kazimierz Zapart. W swoim dorobku zawodowym mgr inż. Kazimierz Zapart ma wiele projektów związanych z zasilaniem w wodę miasta Krakowa, w tym projekty inwestycji Raba I i Raba II oraz największych w Polsce zbiorników kołowych 4×34.000m3 w Sierczy pod Krakowem.

Roboty budowlane prowadzone były przez firmę IDS-BUD S.A. a kierownikiem budowy był mgr inż. Tomasz Ptaszek. Stanowisko kierownika budowy wymagało bardzo dużych zdolności personalnych i inżynierskich, bowiem obiekt jest wymagający zarówno pod względem technicznym jak i organizacyjnym.


mgr inż. KAZIMIERZ ZAPART

Thumbnail

Absolwent Politechniki Krakowskiej – Wydziału Budownictwa Wodnego oraz Studiów Podyplomowych na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej.

Długoletni pracownik Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie, kolejno na stanowiskach: starszego asystenta, projektanta, starszego projektanta. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą Zapart-Projekt sp. j.

Członek Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa MAP/IS/3721/01.

Posiada uprawnienia budowlane nr.ewid.725/71/Kr z 12.11.1974 roku, w specjalności inżynieria sanitarna do sporządzania projektów budowlanych i kierowania robotami budowlanymi.

DOROBEK ZAWODOWY

W okresie pracy w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego Kazimierz Zapart zajmował się projektowaniem bardzo ważnych dla miasta Krakowa obiektów wodociągowych związanych z wodociągiem Raba I i Raba II. Był jednym ze współautorów projektu ujęcia wieżowego w Dobczycach, zbiorników pod Kopcem Kościuszki w Krakowie o pojemności 2×10.000m3, rurociągu wody surowej z ujęcia do ZUW Rudawa oraz wodociągu dla miasta Dobczyc.

Od 1975 był jednym z głównych projektantów, a w latach 1980 – 1982 generalnym projektantem wodociągu Raba II. Jest również współautorem projektu tranzytu wody DN1000/1400 z Raby do Krakowa oraz największych w Polsce zbiorników kołowych w Sierczy.

Po założeniu własnej firmy projektowej w latach 1992 jego działania głównie skierowane były na realizacje projektów dla MPWiK S.A. w Krakowie, w tym: wykonanie projektów magistral wodociągowych dużych średnic w ul. Basztowej, Zacisze, Ronda Mogilskiego i Powstańców Warszawy, przebudowy magistral w ul. Igołomskiej, Lipskiej i Półłanki, przebudowy magistrali w ul. Bora-Komorowskiego.

W okresie swojej działalności zawodowej wykonał również projekty kilkudziesięciu wodociągów wiejskich w obszarze oddziaływania wodociągu Raba zawartym między Dobczycami, Myślenicami i Wieliczką. W 2015 roku kontynuował projektowanie następujących inwestycji związanych z budową zbiorników Górka Narodowa Wschód mające na celu poprawę funkcjonowania głównych magistral wodociągowych i dosyłowych do zbiornika:

  1. Zamkniecie pierścienia wodociągowego wokół Starego Miasta magistralą wodociągową DN600 L=50m – odcinek w ul. Rafała Kalinowskiego i w rejonie ulicy Pawiej wraz z tunelem technologicznym.
  2. Doprowadzenie wody z pierścienia zewnętrznego DN800 do zbiornika Górka Narodowa – Wschód – odcinek Rondo Polsadu – Górka Narodowa Wschód magistralą wodociągową DN600 L=2200m z żeliwa sferoidalnego.
  3. Realizacja drugiej nitki magistrali DN800(1000) – odcinek Krzemionki – Mistrzejowice.
  4. Budowa strategicznych zbiorników wodociągowych po północnej stronie miasta tj. zbiorników wodociągowych Górka Narodowa Wschód V=2×15 000 m3, wraz z obiektami i infrastrukturą towarzyszącą. Cykl projektowy Zbiorników Górka Narodowa Wschód rozpoczął się w 2004 roku i z przerwami trwał do końca roku 2013, w którym zakończony został pozwoleniem na budowę na podstawie projektu budowlanego. W roku 2014 Inwestor rozpoczął realizację obiektów i kontynuację projektu wykonawczego wielobranżowego w latach 2014-2015, w którym uczestniczył jako główny projektant branży technologicznej obejmującej technologię zbiornika wraz z kolumną centralną, komorę zasuw, zbiornik wód przelewowych i spustowych oraz instalacje sanitarne wraz z chlorownią. Wartość inwestycji w zakresie Zbiorników Górka Narodowa Wschód wynosi 19 798 000,00 PLN brutto a w zakresie magistrali wodociągowej DN 600 mm stanowiącej bezpośredni dopływ wody do zbiorników Górka Narodowa Wschód wartość inwestycji wynosi 7 000 000 PLN brutto.
  5. Analiza hydrauliczna sieci magistralnej miasta Krakowa pracującej w strefie wpływu projektowanego zbiornika Górka Narodowa Wschód. Analiza ta określiła zakres niezbędnych inwestycji dla uzyskania oczekiwanych efektów pracy zbiornika Górka Narodowa Wschód i spełnienia niżej opisanych zadań tego zbiornika w strefie podstawowej miasta.

Zbiorniki Górka Narodowa Wschód – są to zbiorniki o znaczeniu strategicznym dla miasta Krakowa o charakterze wyrównawczo-zapasowym regulujące ciśnienie i pracę systemu wodociągowego w północnej części miasta Krakowa. Usytuowane są na końcu dosyłu górskiego z wodociągu Raba. Swoją pojemnością tworzą magazyn wody stabilizujący pracę sieci podstawowej w obszarze miasta zawartym między rzeką Wisłą, a granicą zachodnią i północną miasta. Są to zbiorniki typu końcowego więc współpracują z siecią bezpośrednio. Zastosowano w nich ciekawe i sprawdzone rozwiązania w zakresie hydrauliki:

na dopływie:

– równomierny rozdział wody na dwie komory zbiornika,

– równomierny rozdział wody w obrębie komory zbiornika (na 3 rury wylewowe),

– perforowane strefowo rury wylewowe, które wprawiają w ruch wirowy masę wody zgromadzoną w zbiorniku.

na odpływie:

– perforowana kolumna centralna odbierająca równomierne wodę z całej wysokości zbiornika,

– retencjonowanie wód przelewowych ze zbiornika.

W ramach zagospodarowania terenu zbiornika wykonano ujęcie wód stokowych, retencjonowanie wód opadowych. W wielofunkcyjnej komorze zasuw usytuowano pomieszczenia:

– armatury: odcinającej, zabezpieczającej przed przepływem zwrotnym, regulacyjnej na spustach i dozowanie podchlorynu sodu,

– hydroforni lokalnej dla potrzeba własnych,

– hydroforni dla strefy wyższej o wydajności Q=100 l/s i podnoszeniu do H=50m,

– pomieszczenie dla magazynowania i produkcji podchlorynu sodu z soli kuchennej,

– dyspozytorni i rozdzielni NN.

Obiekt posiada wyróżniające cechy w zakresie branży konstrukcyjnej, której autorem jest mgr inż. Józef Szostak. Inwestorem zbiornika wodociągowego Górka Narodowa Wschód wraz z magistralami dosyłowymi jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. W Krakowie. Zakończenie robót budowlanych w zakresie Zbiorników Wodociągowych Górka Narodowa Wschód nastąpiło 24 listopada 2015 roku, a rozpoczęcie użytkowania 21 grudnia 2015 roku.

Podziękowanie pana mgr inż. Kazimierza Zaparta


mgr inż. TOMASZ PTASZEK

Thumbnail

Absolwent Politechniki Krakowskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej, Kierunek: Budownictwo, Specjalność: Drogi, ulice i autostrady.

Uprawnienia budowlane Nr MAP/0375/OWOK/10 z 2010 r. do kierowania robotami budowlanym bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Członek Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa o nr ewidencyjnym MAP/BO/0563/11.

DOROBEK ZAWODOWY

Pracownik firmy IDS-BUD.S.A. i innych firm budowlanych. Pełnił funkcje Kierownika Budowy na znaczących budowach między innymi na budowie zespołu mieszkaniowego w Jaworznie, na budowie ośrodka zarybieniowego poniżej zapory w Świnnej Porębie, w latach 2014 roku-2015 roku kierował budową 2 zbiorników wodociągowych Górka Narodowa wschód o objętości V = 2 × 15 000 m3 wraz z wszelką niezbędną infrastrukturą techniczną wewnętrzną i zewnętrzną oraz obiektami budowlanymi koniecznymi do prawidłowej pracy zbiorników.

Inwestycja została zrealizowana na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka Akcyjna w Krakowie. Kontrakt „Zbiorniki wodociągowe Górka Narodowa wschód wraz z infrastrukturą towarzyszącą i obiektami” była elementem Projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap III”.

W zakres przedsięwzięcia zrealizowano zbiorniki wodociągowe (zbiorniki technologiczne) V = 2 × 15 000 m3 o następujących parametrach:

– średnica wew. 49 m,

– grubość ścian 40 cm,

– grubość pilastrów 80 cm,

– szerokość pilastrów 280 cm,

– ilość pilastrów – 6 szt.,

– wysokość zbiornika przy ścianie – 9.30 m,

– wysokość zbiornika w środku – 10,46 m,

– grubość płyty dennej – 40 cm,

– grubość płyty stropowej – 20 cm,

– średnica słupów – 50 cm.

Obiekt został wykonany w technologii tradycyjnej z betonu sprężonego jako monolityczny zbiornik cylindryczny o promieniu wew. 24,5 m., który został sprężony 18 obwodami kabli wew. 7×7ø5mm. Pomiędzy zbiornikami znajduje się komora zasuw wewnątrz której usytuowana jest: hala armatury, rozdzielnia NN, hydrofornie 2 kpl. (1 zestaw sieciowy, 1 zestaw technologiczny), chlorownia na podchloryn sodu, otrzymywany przez elektrolizę soli kuchennej, pomieszczenie techniczne, węzeł sanitarny oraz układ komunikacji pionowej.

Obiekt wyposażony jest także w zbiornik retencyjny dla wód przelewowych i spustowych, o pojemności V ~ 300 m3 oraz zbiornik retencyjny dla wód opadowych o pojemności V ~ 300 m3.

W ramach infrastruktury zewnętrznej zrealizowano:

– rurociąg przelewowo-spustowy DN 600/400 mm, wraz z komorą tłumienia energii, włączony do sieci kanalizacji sanitarnej odprowadzającego wody do istniejącej kanalizacji w ul. Batowickiej-Meiera,

– sieć wodociągową DN 400 mm,

– elementy odwodnienia terenu, tzn. rów opaskowy otwarty, wpusty uliczne, zbiornik retencyjny wód opadowych,

– kanalizację sanitarną DN 150/400 mm,

– drogę dojazdową wewnętrzną,

– ogrodzenie terenu,

– oświetlenie zewnętrzne terenu,

– zagospodarowanie i zazielenienie terenu,

– odwodnienie terenu i wjazdu.

Scroll to Top